Jedną z najważniejszych i jednocześnie pierwszych decyzji, jaką musi podjąć każda para młoda przygotowując swoje zachwycające wesele i ślub jest wybór sali, w której się odbędzie przyjęcie weselne. Rozpiętość możliwych miejsc jest niezwykle duży. Mogą to być knajpy regionalne, chaty góralskie, dworki, sale w domach kultury, a głównie obiekty celowo do tego stworzone jak choćby mniej lub bardziej dedykowane na wesela domy weselne czy strażnice OSP, które jeszcze do niedawna tworzyły główne zaplecze do organizowania przyjęć weselnych.

Najrozsądniej zacząć poszukiwanie sali od przemyślenia jak wyobrażamy sobie naszą imprezę weselną. Pierwsza z sposobności to oczywiście elegancka impreza taneczna bal, a więc dworski dworek lub pałac, a w nim wspaniała sala weselna, kryształowe bogato zdobione świeczniki, duże stoły, ozdabiane krzesła, gustowne ozdoby i wytworna zastawa stołowa. Klimat godny iście pary królewskiej, ale warto też skonfrontować tego typu wystrój sali na wesele z gośćmi, którzy razem z nami będą fetować ten niepowtarzalny dzień. Może się zdarzyć, że rodzina przyjeżdżająca z jakiejś niedużej miejscowości czy ciotki i wujkowie w podeszłym wieku będą się czuć onieśmieleni zbyt mocnym bogactwem. Warto pamiętać, że wesele, ślub i wesele przygotowuje się głównie z myślą o gościach weselnych i ich dobrej zabawie. Kolejna ewentualność to typowa biesiada weselna, a w najwyższym stopniu do niej pasuje stylowa góralska gospoda z kominkiem i drewnianymi wielkimi stołami. Do tego weselne menu z opiekanym prosiaczkiem, chłopski stół i beczka z piwem. Aby znaleźć atrakcyjny lokal na wesele wskazane jest wybrać się samochodem za miasto i odwiedzić mijane po drodze restauracje, motele i knajpy.

Szukanie w najbardziej popularnych i oklepanych lokalach terminu wolnego często zwyczajnie graniczy z cudem. Zatem warto pokusić się o jakieś niepospolite podejście. Sposobności jest dużo. Najbardziej kultową i szablonową możliwością jest impreza weselna z potańcówką do białego rana. Niemniej jednak ostatnimi czasy coraz bardziej popularną odmianą wesela, staje się takie przyjęcie, na którym młoda para najpierw udaje się na obiad weselny w towarzystwie ścisłej rodziny, a później ucieka do klubu i tam w towarzystwie znajomych bawi się do białego rana.