Jak pokazuje wiele badań jedną z najważniejszych barier przy założeniu swojej pierwszej działalności gospodarczej cały czas pozostają środki finansowe. Nie ma się co oszukiwać. Prowadzenie działalności gospodarczej z roku na rok jest droższe chociaż z bardzo naciąganych statystyk które dotyczą na przykład przeciętnych kosztów stałych określonych przez państwo (podatki oraz składki na ubezpieczenie społeczne oraz zdrowotne) w stosunku do takich parametrów jak minimalna płaca w gospodarce brutto lub przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw pozostaje na zadowalającym poziomie. Ale jak wytłumaczyć fakt, że mimo deflacji z którą mieliśmy do czynienia w dwa tysiące szesnastym roku składki (które tak naprawdę są podatkami a nie składkami ) płacone do kasy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych są z roku na rok co raz to wyższe.

Na szczęście ZUS jest jedyną daniną, której wysokość jest z góry ustalana przez państwo, gdyż podatki zależą jednak od naszych przychodów oraz dochodów a inne wydatki firmy już podlegają regułą rynkowym. Z jakich źródeł więc jest najczęściej finansowana działalność gospodarcza Pierwszym podstawowym źródłem, z którego Polacy finansują swoją działalność gospodarczą są oszczędności. Oszczędzając pieniądze na działalność gospodarczą którą będziemy prowadzili w przyszłości sprawiamy automatycznie że będziemy tymi pieniędzmi gospodarowali na pewno znacznie bardziej rozsądnie oraz odpowiedzialnie niż były by to środki wygrane na loterii lub też podarowane nam przez jakiegoś członka rodziny, gdyż jak wiadomo w zdecydowanej większości przypadków oszczędności biorą się, jednak z pewnych wyrzeczeń, których musimy doświadczyć tak, aby uzbierać określoną sumę pieniędzy w danym okresie czasu.

Oczywiście bardzo ważnym źródłem finansowania działalności gospodarczej pozostaje cały czas kredyt, jednak ta forma finansowania jest bardzo ryzykowna, gdyż jak pokazują statystyki zdecydowana większość nowo założonych firm nie funkcjonuje na rynku dłużej niż rok. A kredyt którego nie jesteśmy w stanie na bieżąco obsługiwać (spłacać) może być początkiem bardzo poważnych problemów finansowych, których na pewno nie chcielibyśmy mieć.