Problemy z uzależnieniami bardzo często mają podobny charakter i w wielu przypadkach jest tak, że mechanizm ich funkcjonowania jest podobny. Dlatego wiele osób popadając w uzależnienie kompletnie nie wie jak sobie z tym poradzić i coraz bardziej się w tym zatraca. Jeśli chodzi o uzależnienie od seksu można zauważyć, że powoli przestaje ono być tabu i dowiadujemy się na jego temat coraz więcej. Specjaliści, którzy zajmują się uzależnieniami podkreślają, że uzależnienie od seksu ma bardzo wiele wspólnego z nałogiem alkoholowym albo narkotykowym. Dochodzi tutaj bowiem do tego, że osoba uzależniona będzie uzależniona od zmian neurochemicznych, do których będzie dochodziło w ciele w trakcie realizowania praktyk seksualnych. Tak samo człowiek uzależniony od alkoholu czy narkotyków uzależnia się od wszystkich zmian, do których dochodzi w organizmie po spożyciu alkoholu czy wykorzystaniu narkotyków.

Jak rodzi się uzależnienie od seksu

Początki uzależnienia najczęściej są bezpośrednio związane z okresem dzieciństwa oraz okresem dorastania. Niekiedy osoba uzależniona jako dziecka zaznała zaniedbania albo wrogości ze strony rodziców. Nawet jeśli rodzina na pozór prawidłowo funkcjonuje dziecko może mieć poczucie pozostawienia samemu sobie, dlatego zaczyna się obsesyjnie masturbować. Dochodzi do sytuacji, w której właśnie w masturbacji dziecko szuka sposobu na to, by radzić sobie z bólem. Stopniowo dochodzi do tego, że seks jest środkiem zastępczym i ma stanowić sposób na rozwiązywanie problemów. W wielu przypadkach zaczyna się właśnie od masturbacji a dalej przechodzi to do współżycia. Problem uzależnienia jest bardzo często wynikiem złego wprowadzenia w świat seksu. Dochodzi do molestowania przez osobę dorosła albo pojawia się silny wpływ innego dziecka nieco starszego, które zachęca do tego, by wchodzić w świat seksu i tak rodzi się przywiązanie do seksualności. To co może być poważnym problemem to między innymi fakt, że pojawia się bardzo dużo emocji, często negatywnych, pojawiają się zwielokrotnione uczucia, z którymi trudno sobie radzić. Wykorzystywane seksualnie dziecko w późniejszym okresie życia zaczyna więc szukać podobnych wrażeń, na które składa się mieszanina przyjemności z seksu, ale także pojawia się poczucie wstydu czy strachu.

Charakterystyka uzależnienia od seksu

Osoba, która będzie uzależniona od seksu zaczyna go postrzegać jako coś wstydliwego, w czasie stosunku przekracza się przyzwoitość a po akcie pojawia się poczucie wstydu. Aby uniknąć zauważenia tego dąży się do tego, by maskować siebie zachowaniem, które ma pokazać, że dana osoba psychicznie jest silna i pewna siebie. Uzależnienie od seksu sprawia również, że dochodzi do zrzucania odpowiedzialności na drugą osobę. Kobieta zaczyna się tłumaczyć tym, że nie była zaspokajana przez swojego partnera i dlatego zdecydowała się na zdradę. Dochodzi do tego, że tłumaczy się siebie, by wybielić swoją osobę i pokazać, że zachowania nacechowane uzależnieniem nie są niczym złym. Z drugiej strony taka osoba, która jest uzależniona będzie bardzo często prowadziła życie erotyczne, które będzie wyjątkowo bujne, jednak chce prowadzić życie podwójne i dlatego ukrywa swoje prawdziwe ja w otoczeniu innych, by nie wprawić ich w osłupienie.

Rozwijające się uzależnienie

Uzależnienie od seksu może przybierać różnorakie formy. Niektórzy mają pociąg do jednego typu zachowań inni zaś będą również myśleć o tym, by cały czas szukać nowych wrażeń. Bardzo często jest również tak, że cały czas poszukuje się nowych zachowań seksualnych, chce się rozwijać. Osoba uzależniona może mieć wrażenie, że ma wszystko pod kontrolą, ale trzeba pamiętać, że takie odczucia są wyłącznie tymczasowe. W praktyce jednak nie ma kontroli nad swoimi zachowaniami, nawet jeśli samodzielnie tego nie odczuwa. Pojawia się z czasem również powrót do starych nawyków, cały czas szuka się również innych odczuć, które mają zwiększać poczucie seksualnego zadowolenia u takiej osoby. Uzależnienie od seksu może być trudne do zatrzymania właśnie z tego powodu, że wiele osób z tym problemem się kryje.

 

Profesjonalne leczenie kobiet

Rozumiemy, że decyzja o podjęciu leczenia wywołuje lęk. Nie musisz jednak w nim tkwić. Samotna walka z nałogiem jest zbyt trudna a nawet niemożliwa. Chcemy dać Ci nadzieję, że Twoje życie może się zmienić : terapiakobiet.pl