Pierwsza wizyta u ginekologa może być naprawdę stresującym przeżyciem dla kobiety, ponieważ przeraża ją myśl, że będzie musiała pokazać i obnażyć swoje strefy intymne kompletnie obcemu człowiekowi (w dodatku często lekarzem jest mężczyzna). Dlatego dobrze jest wcześniej odpowiednio się przygotować i dowiedzieć się, jak to będzie wyglądało.

Niestety niewiele pań jest uświadomiona co do pierwszej wizyty u lekarza ginekologa. Nie mają pojęcia, jakie pytania może zadać lekarz, a także na czym w ogóle polega całe badanie ginekologiczne. Dopiero odpowiednia ilość wiedzy na ten temat pozwoli na zmniejszenie poczucia dyskomfortu oraz stresu.

Kiedy powinniśmy odwiedzic ginekologa?

Wiele kobiet zastanawia się kiedy jest najlepszy moment, by odbyć swoją pierwszą wizytę u ginekologa. Powszechnie utarło się, że jest to czas kilku dni po miesiączce do około połowy cyklu. Pozwala to lekarzowi na skrupulatne obejrzenie szyjki macicy, a także może pobrać materiał do cytologii.

 

Przygotowania do wizyty

Dokumenty:
Podczas wizyty niezbędny jest dowód tożsamości, a także dowód ubezpieczenia, jeśli korzysta się z państwowej służby zdrowia. Można wziąć wtedy legitymację szkolną, czy też książeczkę pracowniczą. Jeżeli pacjent korzysta z prywatnego gabinetu, wystarczy po prostu zapłacić za wizytę, jednakże trzeba posiadać dowód osobisty. Powodem tego jest PESEL, który jest konieczny podczas wypisywania recepty przez lekarza.

 

Ciało:
Zanim przyjdzie się na wizytę, należy dokładnie umyć okolice intymne używając do tego wody oraz delikatnego mydła. Środków do higieny intymnej nie powinno się stosować, ponieważ mogą zacierać rzeczywisty obraz infekcji narządu rodnego. Większość kobiet zastanawia się, czy trzeba depilować przed wizytą okolice intymne. Odpowiedz brzmi: nie trzeba. Dla lekarza nie ma to najmniejszego znaczenia, jeśli jednak kobieta nie czuje się zbyt komfortowo z owłosieniem, może to uczynić. Dodatkowo przed badaniem trzeba oddać mocz, ponieważ pełny pęcherz może spowodować dyskomfort badanej osoby i utrudnić samo badanie. Dobrze jest na wizytę założyć spódnicę, ewentualnie dłuższą koszulkę, ponieważ będzie konieczne rozebranie się od pasa w dół.