W etapie rozwoju niemal każdej większej firmy przychodzi taki okres że nie może się ona rozwijać dalej bez dodatkowego zastrzyku kapitału. Bez wątpienia celem każdej firmy jest rozwój więc w pewnym momencie nadchodzi taka chwila że zastanawiamy się nad kredytem inwestycyjnym który pomoże sfinansować rozwój naszej firmy. Oczywiście kredyt to tylko jeden z wielu pomysłów na pozyskanie kapitału jednak jak pokazują raporty Komisji Europejskiej polskie firmy bardzo niechętnie korzystają z tej formy zdobycia kapitału.

W Polsce aktualnie mamy stopy procentowe na rekordowo niskim poziomie a poziom najważniejszej stopy procentowej Narodowego Banku Polski a więc referencyjną mamy na poziomie dwóch procent. To właśnie od tej stopy procentowej w dużej mierze zależy właśnie koszt kredytu. Niestety jednak szczególnie w przypadku Polski główna stopa procentowa to nie jedyny czynnik który ma główny wpływ na całkowity koszt kredytu gdyż oprócz stopy procentowej jaką oferuje nam bank ( w niej zawiera się stopa referencyjna) mamy jeszcze prowizję od przyznania kredytu bardzo często opłaca się również wniosek o przyznanie kredytu (mówimy tutaj szczególnie o wysokich kredytach gdzie bank musi przeprowadzić szereg działań tak aby precyzyjnie zbadać zdolność kredytową naszej firmy – na przykład może być to opłaca za biegłych rzeczoznawców którzy pomogą ocenić wartość nieruchomości która może być zabezpieczeniem naszego kredytu inwestycyjnego). Warto również dodać że w większości przypadków banki wymagają ubezpieczenia kredytu co stanowi dodatkowy koszt.

W innych krajach – a mamy tutaj na myśli kraje rozwinięte takie jak na przykład Stany Zjednoczone Niemcy czy też Australia koszta kredytów są na znacznie niższym poziomie tak więc społeczeństwo zdecydowanie chętniej korzysta z tego typu rozwiązań niż też ucieka się do innych metod finansowania naszych projektów. Jednak ogromnym plusem kredytu bankowego jest to że nie musimy ściągać do spółki kolejnego współwłaściciela który wykupując na przykład pięć procent akcji spółki i jednocześnie podwyższając kapitał spółki sprawia że mimo iż mamy już pieniądze na rozwój to w praktyce tracimy pełną własność spółki. Jednak tutaj musimy pamiętać że w przypadku niepowodzenia naszej inwestycji nie musimy jednak spłacać naszego kredytu a bank nie wypowie nam umowy kredytu inwestycyjnego – co oznaczało by konieczność spłaty całego zaciągniętego kredytu w ciągu kilkudziesięciu dni od momentu wypowiedzenia nam umowy przez bank. Jeśli doszło by do na przykład licytacji komorniczej to oznaczło by dla nas poważne kłopoty finansowe.