Kraków to wyjątkowe miasto, które jest atrakcyjnym celem wycieczki dla każdego miłośnika historii i pięknych zabytków. W gronie tych atrakcji, którym warto poświecić nieco więcej uwagi, ważne miejsce zajmują krakowskie opactwa i klasztory. Są one ściśle związane z dziejami miasta, a wiele z nich przyciąga swą tajemniczością oraz niezwykłą przeszłością. Tak jest m. in. w przypadku klasztoru, jakim mogą się pochwalić krakowskie Bielany. Dlaczego warto tu zajrzeć w trakcie wycieczki?

Ukryci za klasztornymi murami pustelnicy, świątynia, którą kobiety mogą zwiedzić tylko 12 razy w roku oraz opowieści na temat surowej dyscypliny, do której przestrzegania kameduli zobowiązują się z własnej woli – to tylko najważniejsze czynniki, dzięki którym krakowskie Bielany cieszą się tak wielkim zainteresowaniem turystów. Zachwyca też piękne położenie klasztoru oraz wspaniałe widoki na dolinę Wisły. Las Wolski, który otacza klasztor, oraz inne atrakcje sprawiają, że w rejonie Bielan Kraków prezentuje się wyjątkowo atrakcyjnie. A że siedziba mnichów-pustelników stała się symbolem tego miejsca, wielu turystów swe wycieczki po Lesie Wolskim i Masywie Sowińca rozpoczyna właśnie od wizyty przy klasztornych murach.

Bielany to niezwykły skrawek Krakowa, a znajdujące się tu zabytki mają wyjątkowy charakter. Potężny i tajemniczy klasztor pustelników to jeden z tych obiektów, dzięki któremu od XVII wieku krakowskie Bielany wzbudzają tak wiele emocji. Dzieje klasztoru oraz surowa dyscyplina kamedułów – oto czynniki, które pobudzają wyobraźnię zaglądających tu gości.

Choć klasztor na Bielanach najpiękniej prezentuje się w chwili, gdy spoglądamy na niego z autostrady, warto podejść pod samą bramę. Choć przekroczyć ją mogą tylko nieliczni, każdy może poczuć niezwykłą atmosferę tego miejsca.