Jednym z najczęściej zgłaszanych problemów dotyczących włosów i skóry głowy jest ich nadmierne przetłuszczanie się. Okazuje się jednak, że coraz częściej uskarżamy się na zgoła odmienny problem – przesuszenie włosów. Generowane jest ono wieloma czynnikami, a konsekwencją przesuszenia włosów jest zniszczenie ich struktury i zauważalne pogorszenie wyglądu. Przesuszeniu włosów można skutecznie zapobiegać, podobnie jak można poprawić kondycję już przesuszonych włosów.

Dlaczego włosy stają się przesuszone?

Macierz włosa składa się w około 10% z wody. Utrzymanie jej właściwego poziomu warunkuje zachowanie sprężystości włosa, a także jego zdrowego wyglądu. Jeśli natomiast dojdzie do odwodnienia, włos staje się suchy, łamliwy, z tendencjami do rozdwajania się końcówek, nadmiernego wypadania i przerzedzenia włosów. Przesuszeniu włosów sprzyja przede wszystkim zaburzenie równowagi wodno – lipidowej włosa. A ta regulowana jest aktywnością gruczołów łojowych skóry głowy. Jeśli pracują one w sposób prawidłowy, wydzielają niewielką ilość sebum, które w wystarczającym stopniu natłuszcza skórę głowy i włosy. Pomaga to utrzymać idealny stopień uwodnienia oraz łagodzi podrażnienia i chroni przed szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych.

Przesuszenie skóry głowy, a tym samym i włosów najczęściej generowane jest stosowaniem nieodpowiednich szamponów. Wystrzegać należy się tych kosmetyków, które zawierają w swoim składzie takie substancje jak:

– SLS

– siarczany

– parabeny

– alkohole

– chlorek sodu

– syntetyczne barwniki

– oleje mineralne

– parafiny

Godne uwagi składniki kosmetyków do włosów to z kolei substancje o działaniu nawilżającym i łagodzącym, takich jak kwas hialuronowy, ekstrakty roślinne i ziołowe, witaminy, olejki roślinne. Z naturalnych składników korzysta seria produktów DrHair, przeznaczonych do pielęgnacji oraz zagęszczania włosów.

Kolejną przyczyną przesuszenia włosów jest poddanie ich działaniu wysokich temperatur, np. suszenie włosów gorącym powietrzem, a także opalanie. Także rozjaśnianie uszkadza ochronną warstwę lipidową i sprzyja utracie nawilżenia włosów.

Jak przeciwdziałać przesuszeniu włosów?

Podstawową metodą zapobiegania przesuszeniu włosów jest unikanie czynników sprzyjających utracie ochronnej warstwy lipidowej. Uwzględnić należy zatem dobór odpowiednich kosmetyków oraz rezygnację z inwazyjnych zabiegów fryzjerskich. Poza rodzajem używanego szamponu do włosów istotna jest także częstotliwość ich mycia. Obserwując stan włosów należy myć je tylko wtedy, kiedy naprawdę potrzebują odświeżenia. Mycie zbyt częste może przesuszyć skórę głowy i włosów.

Jeśli zauważysz, że Twoje włosy stają się sztywne, zniszczone i matowe – unikaj kosmetyków z proteinami, które mogą nasilić problem. Lepsze są maski i odżywki emolientowe, zawierające ceramidy i naturalne olejki.

Ważne jest także to, co jemy. Dostarczenie wraz z dietą odpowiednich ilości nienasyconych kwasów tłuszczowych oraz witaminy B5 dba o właściwe funkcjonowanie lipidowego płaszcza ochronnego. Równie istotne jest nawodnienie organizmu – wypicie minimum 1,5 – 2 litrów wody mineralnej dziennie zapewni odpowiednie nawilżenie skóry i włosów.