Zastanawiałeś się kiedyś co sprawia, że jeden katalog stron pamiętasz długo i dodajesz do niego każdą swoją witrynę, a o innych zapominasz dosłownie po kilku minutach? Czy myślałeś kiedyś o tym jakie czynniki wpływają na Twój wybór? Czy w końcu zastanawiałeś się nad tym jaki powinien być idealny katalog stron? Na pewno zacząć musimy od podstaw, czyli od skryptu katalogu. Obecnie na polskim rynku króluje niepodzielnie SEOKATALOG i uważam, że jest to najlepszy skrypt, jaki można wybrać do idealnego katalogu. Po pierwsze jest łatwy w obsłudze dla administratora, a po drugie jest przyjazny użytkownikowi.

Dzięki temu korzyści przychodzą do obu stron. Wiele osób pomija kolejny ważny czynnik – kategorie oraz podkategorie. Nie powinniśmy się kierować zasadą im więcej tym lepiej. Trzeba usiąść chwilę z ołówkiem i kartką i przemyśleć układ kategorii. Trzeba pamiętać o tym, żeby użytkownik nie czuł się zagubiony, a dodający mógł szybko znaleźć poszukiwaną podkategorie. Katalog stron z dobrze zbudowanym drzewkiem kategorii, to także łakomy kąsek dla botów wyszukiwarek, ponieważ dzięki dobrej budowie, łatwiej „im” znaleźć i zaindeksować wszystkie podstrony katalogu. Wygląd. To coś, co sprawia, że zapamiętujemy katalog stron.

Warto już na początku zainwestować te kilka złotych w szablon katalogu, który będzie niepowtarzalny i nowoczesny. Sporo jest katalogów, które mają bardzo duże logotypy. Widoczne jest to szczególnie w SeoKatalogach. Nie wiem jak Wam, ale mi taki układ nie odpowiada. Jakoś nie zbyt lubię loga, które zajmują połowę mojego ekranu. Wolę proste i schludne szablony, które mają jakieś miłe akcenty WEB 2.0, dzięki czemu wyglądają nowocześnie. Dobra, a teraz przechodzimy do najbardziej soczystej części – statystyk. Wiadomo, że jak ma się katalog, to się go linkuje. Dlatego fajnie wygląda, gdy od razu widoczna jest ilość BL katalogu, liczba zaindeksowanych podstron, oraz (jeśli jest) PageRank katalogu. Ten ostatni wskaźnik może nie jest najlepszym wyznacznikiem mocy, ale na pewno wpływa na pozytywne odczucia użytkowników. Idealny katalog powinien być jeszcze szybko i sprawnie moderowany. To bardzo ważne, ponieważ widziałem w niektórych katalogach 300 czy 400 stron oczekujących na moderację. Co wtedy robiłem? Oczywiście, szukałem innego katalogu. Sprawna moderacja i trzymanie się regulaminu gwarantuje sukces. W tym momencie mamy już obraz idealnego katalogu stron. Niestety nie ma wielu katalogów, które spełniałyby te wszystkie wymagania. Najlepsze strony najczęściej lądują więc w słabych, niesprawnie moderowanych katalogach, które stawiane są na ilość, nie na jakość.