Dobry, interesujący tekstu musi mieć konstrukcję

Interesujący tekst powinien mieć odpowiednią konstrukcję – intrygujący wstęp, odpowiednie rozwinięcie oraz zakończenie. Niejedna osoba powinna poczuć nieodpartą chęć przeczytania całego tekstu od A do Z. Jeśli tak się dzieje, oznacza to, że tekst został dobrze napisany. Dziennikarze potrafią tak napisać reportaż, że czytelnicy przeczytają go z zapartym tchem.

Dobry pisarz czy dziennikarz wiedzą w jaki sposób skonstruować tekst, uniknąć tak zwanych dłużyzn, skupić się na jednym wątku, nie budując wątków pobocznych w sposób nużący czytelnika.

Tekst powinien mieć tzw. chwytliwy tytuł, który przykuje uwagę i nie pozwoli czytelnikowi odejść od frapującej lektury. Zakończenie powinno pozostawiać pewien niedosyt, nie może zwalniać czytelnika z myślenia oraz wyciągania własnych wniosków.

Podsumowując, tekst musi być frapujący, zaciekawiający i skłaniający do refleksji. Napisanie tekstu tego rodzaju nie jest łatwym zadaniem, ale sprawny dziennikarzy, inteligentny pisarz czy też twórca dobrych tekstów reklamowych potrafią mu w pełni sprostać. Teksty interesujące są ponadczasowe, dają czytelnikom poczucie uzyskania interesujących informacji oraz wyzwalają chęć czytania kolejnych, interesujących tekstów. Nowoczesna technika sprawia, że pisarz, dziennikarzy czy też bloger mogą teksty poprawiać szybko i łatwo. A wszystko dzięki komputerom i możliwości wprowadzania licznych zmian.