Większość osób w naszym kraju o ozonie słyszała w kontekście dziury ozonowej. Niektórzy z ozonem, a raczej z ozonowaniem zetknęli się także w serwisach klimatyzacji samochodowej. Niewiele osób jednak wie, że ozon ma właściwości, które mogą być wykorzystane do dezynfekcji pomieszczeń, wody i produktów spożywczych. Umożliwiają to urządzenia zwane generatorami ozonu lub ozonatorami.

Właściwości ozonu

Ozon to niepalny gaz, który zbudowany jest z trzech atomów tlenu. Jego odkrycia dokonał Christian F. Schönbein jeszcze w latach 40. XIX wieku. W stanie naturalnym alotropowa odmiana tlenu występuje w stratosferze, gdzie tworzy warstwę ochronną dla ludzi, zwierząt i roślin. Tworzy się pod wpływem promieniowania nadfioletowego lub wyładowań atmosferycznych. Możemy go więc czasem wyczuć w powietrzu po przejściu gwałtownej burzy. Prowadząc badania nad ozonem wykryto, że jest on silnym środkiem bakteriobójczym, o wiele silniejszym niż powszechnie wykorzystywany do dezynfekcji chlor. Ozon działa od chloru nie tylko silniej, ale także o wiele szybciej. Prowadząc przez wiele lat badania nad właściwościami ozonu przekonano się, że można go wykorzystać nie tylko jako środek bakteriobójczy, ale także grzybobójczy. Dzięki generatorom ozonu można usunąć pleśnie i grzyby z klimatyzacji (także samochodowej), z domów, biur, mieszkań. Generatory ozonu przeznaczone do użytku domowego skutecznie usuwają nieprzyjemne, trudne do usunięcia zapachy. Skuteczność działania ozonu wytworzonego w generatorach jest tak duża, że korzystają z nich placówki służby zdrowia, stacje uzdatniania wody, zarządcy basenów.

Jak działa generator ozonu

W stratosferze ozon powstaje na skutek promieniowania nadfioletowego lub wyładowań elektrycznych. Generatory, które możemy kupić na rynku generują ozon metodą niewielkich wyładowań elektrycznych nazywanych wyładowaniami koronowymi. W trakcie tych wyładowań dochodzi do rozbicia dwuatomowych cząsteczek tlenu, które następnie wiążą się ze sobą tworząc zbudowany z trzech atomów tlenu ozon.

Do czego można wykorzystać generator ozonu w domu

Na rynku dostępne są bardzo różne modele generatorów ozonu. Te, które możemy wykorzystać w domu są urządzeniami uniwersalnymi, które przydają się do
dezynfekcji klimatyzacji samochodowej;
usuwania z mieszkania przykrych zapachów;
ozonowania wody. Ozonując wodę nie tylko pozbędziemy się z niej ewentualnych pozostałości szkodliwych substancji, ale także będziemy mogli ją wykorzystać do przygotowania leczniczych kąpieli;
dezynfekowania produktów spożywczych. Zaleca się szczególnie ozonowanie warzyw i owoców w celu usunięcia z nich resztek pestycydów. Ozonowanie warzyw i owoców przedłuża także ich trwałość;
pozbycia się mrówek faraona oraz moli;
usunięcia alergenów.
Właściwości ozonu wykorzystuje się obecnie nie tylko w warunkach domowych. Wytworzony w bardzo wydajnych generatorach ozon służy także do dezynfekowania i odkażania pomieszczeń w szpitalach i przychodniach. Wytworzony w ozonatorze ozon rozprasza się w powietrzu, który wypełnia pomieszczenie. Po pewnym, z reguły bardzo krótkim czasie, rozpada się do postaci czystego tlenu. Zabieg ozonowania nie jest więc niebezpieczny. Mimo to przed użyciem generatora ozonu powinniśmy dokładnie zapoznać się z dołączoną do niego instrukcją.

Domowe generatory ozonu możemy wykorzystać do różnych celów. Najczęściej kupują je osoby, które chcą pozbyć się ze swojego otoczenia przykrych zapachów, alergenów, pleśni i grzybów. Z generatorów ozonu korzysta także wiele gałęzi przemysłu.

 

Polski producent generatorów ozonu

Laboratorium naukowo-wdrożeniowe Korona Wojciech Luft
ul. Narutowicza 94/96,
97-300 Piotrków Trybunalski

www.koronaozon.pl/generatory-ozonu/