Od jakiegoś momentu pozycjonowanie zostało głównym, albo nawet jedynym zabiegiem z zakresu marketingu przeprowadzanym przez większość przedsiębiorstw w sieci. Nie da się nie powiedzieć, iż pozycjonowanie stało się bardzo dobrym narzędziem e-marketingu, lecz każdy marketingowiec zdaje sobie sprawę, że nie powinien koncentrować się jedynie na tym działaniu. Od paru lat można zobaczyć ukierunkowanie w stronę istnienia przedsiębiorstwa w Internecie.

Tak naprawdę wielu menadżerów wie, że jeżeli są nieobecni w sieci, to stają się zbyt mało konkurencyjni we własnej dziedzinie. Wówczas szukają naprędce możliwości na błyskawiczne, a przy tym tanie dostanie się na dobre miejsca w znanych internetowych wyszukiwarkach. Obecnie faktycznie pozycjonowanie zostało narzędziem, które dają dość szybko zadowalające rezultaty dla tak sformułowanego planu marketingowego przedsiębiorstwa. Lecz można wówczas nie pamiętać o problemie niezwykle ważnym ale zwykle bagatelizowanym. Mianowicie pozycjonowanie stron internetowych przynosi zadowalające efekty, lecz w dłuższym okresie czasu powinniśmy zróżnicować techniki utrzymywania miejsca strony w wyszukiwarkach.

Może się bowiem tak stać, że za jakiś czas sposoby stosowane dzisiaj staną się mało wartościowe i wówczas nie dadzą takich dobrych rezultatów. Należy posiadać wówczas inne rozwiązanie, żeby z dnia na dzień firmowa strona nie zleciała z miejsc na samym przodzie na sam koniec w wynikach, gdyż kilka miesięcy ciężkiej pracy i duże środki pieniężne zostają wtedy całkowicie stracone.