Od czego zacząć pozycjonowanie?

Te pytanie pada coraz częściej wśród administratorów polskich projektów internetowych. Nie każdego stać na przecież specjalistę ds. SEO, stąd wiele startujących w sieci osób chce samodzielnie zając się promocją swojego adresu www. W tej publikacji dowiesz się gdzie warto zajrzeć, co czytać, a czego unikać przy pierwszym podejściu do pozycjonowania. Nie da się ukryć, że toplisty i wymiany linków A – > B i B – > A swoje lata światłości mają już daleko za sobą. Podstawą każdej osoby, stawiającej pierwsze kroki w SEO powinna być dobra lektura. Książka, forum czy blog?

home_seo_browser

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Warto byłoby połączyć wszystkie kanały zdobywania informacji, chociaż właściwie każdy blog o pozycjonowaniu znaleziony w sieci nie nadaje się dla początkującego specjalisty. Na nich omawia się przede wszystkim nowinki z rynku, zmiany algorytmu Google oraz testy narzędzi, do obsługi których podstawowa wiedza jest niezbędna. Można skorzystać z darmowych lub płatnych kursów pozycjonowania, ale dobrze sięgnąć po fachową książkę i wygodnie zasiąść w fotelu. Jedną z ciekawszych pozycji jest „Pozycjonowanie dla początkujących” Sławomira Gdaka oraz „Pozycjonowanie i optymalizacja stron WWW. Jak to się robi”  Bartosza Danowskiego i Michała Makaruka.

Całkiem możliwe, że jeśli szybko radzisz sobie z przyswajaniem wiedzy związanej z algorytmem wyszukiwarek internetowych, szybciej wystartujesz na forum. Pamiętaj jednak, że zanim zaczniesz zadawać pytania zapoznasz się z treściami na nim zawartymi, a jeśli już założysz wątek Twój problem będzie dobrze sprecyzowany. Towarzystwo „starych wyjadaczy” jest chętne do pomocy, ale szanuj ich czas, a zaskarbisz sobie zaufanie. Z polskich projektów polecić można jedynie i aż forum.optymalizacja.com – największą kopalnię wiedzy polskich pozycjonerów. Pozycjonowanie.pl wygasło już kilka lat temu. Przypuszczam, że jeśli trafiłeś na ten wątek nie znasz nikogo kto mógłby Cię wprowadzić w świat pozycjonowania.

Dobrym wyjściem jest znalezienie sobie partnera strategicznego i czerpanie od niego wiedzy. Dołączając do pozycjonerów nikt nie odda swojej wiedzy za darmo, więc najczęściej nawet za kilka pytań będziesz musiał zapłacić. Ten sposób wydaje się jednak najskuteczniejszy, a czas który zaoszczędzisz na czytaniu często amatorskich poradników odbijesz sobie przy budowie pierwszego zaplecza technicznego.